GLAS OCH KERAMIK / Glas / Karaff 5806055
*
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Karaff, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:34:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 13:58:59
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Konstnär/Designer
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Läs mer om Elis Bergh
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2028 Ishink
+ karaff, 2 delar, Bengt Orup (1916-1996), Sverige..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:49
-
6426 Karaff
+ vinglas, 3 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:24
-
8393 Karaff
med propp, glas. Höjd: 33 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:27
-
6194 Karaffer
2 st + 3 pluntor, Glas. Höjd: 21-34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:32
-
6443 Karaffer
5 st, glas och pressglas, två med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:09
-
6445 Karaffer
ett par, Kristall, med silvermontering, CG Hallber..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:15
*
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Läs mer om Elis Bergh
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Karaff, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 13:58:59 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Konstnär/Designer
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.Läs mer om Elis Bergh
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2028 Ishink
+ karaff, 2 delar, Bengt Orup (1916-1996), Sverige..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:49 -
6426 Karaff
+ vinglas, 3 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:24 -
8393 Karaff
med propp, glas. Höjd: 33 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:27
-
6194 Karaffer
2 st + 3 pluntor, Glas. Höjd: 21-34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:32 -
6443 Karaffer
5 st, glas och pressglas, två med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:09 -
6445 Karaffer
ett par, Kristall, med silvermontering, CG Hallber..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:15